TV Guide : Melbourne Change Region
  • Today
  •  
  • Sat 7
    May
  •  
  • Sun 8
    May
  •  
  • Mon 9
    May
  •  
  • Tue 10
    May
  •  
  • Wed 11
    May
  •  
  • Thu 12
    May
  •  
  • Fri 13
    May
  • Now
  •  
  • Morning
  •  
  • Afternoon
  •  
  • Evening
  •  
  • Late
Channel
Left Arrow3:30PM
4:00PM
4:30PM
5:00PM
5:30PM
6:00PM Right Arrow
down arrow
ONE Melbourne
Channel 1

Jake and the Fatman

3:00pm-4:00pm

Diagnosis Murder

4:00pm-5:00pm

Star Trek: Voyager

5:00pm-6:00pm

Family Feud

6:00pm-6:30pm
ABC Victoria
Channel 2

The Bill

3:23pm-4:13pm

Murder, She Wrote

4:13pm-5:00pm

ABC News: Early Edition

5:00pm-5:30pm

The Drum

5:30pm-5:59pm

Antiques Roadshow

5:59pm-7:00pm
SBS Melbourne
Channel 3

Luke Nguyen's Greater Mekong

3:30pm-4:00pm

Luke Nguyen's Greater Mekong

4:00pm-4:30pm

Who Do You Think You Are?

4:30pm-5:30pm

Letters and Numbers

5:30pm-6:00pm

Food Safari

6:00pm-6:30pm
Channel Seven Melbourne
Channel 7

The Chase

3:00pm-4:00pm

Seven News at 4

4:00pm-5:00pm

The Chase Australia

5:00pm-6:00pm

Seven News

6:00pm-7:00pm
Channel Nine Melbourne
Channel 9

Nine News Now

3:00pm-4:00pm

Nine Afternoon News

4:00pm-5:30pm

Millionaire Hot Seat

5:30pm-6:00pm

Nine News

6:00pm-7:00pm
Network TEN Melbourne
Channel 10

Ben's Menu

3:30pm-4:00pm

Everyday Gourmet with Justine Schofield

4:00pm-4:30pm

The Bold and the Beautiful

4:30pm-5:00pm

TEN Eyewitness News First at Five

5:00pm-6:00pm

Family Feud

6:00pm-6:30pm
ELEVEN Melbourne
Channel 11

Everybody Loves Raymond

3:30pm-4:00pm

Couch Time

4:00pm-4:05pm

The King of Queens

4:05pm-4:30pm

The King of Queens

4:30pm-4:55pm

Couch Time

4:55pm-5:00pm

Frasier

5:00pm-5:30pm

Frasier

5:30pm-5:55pm

Couch Time

5:55pm-6:00pm

Family Feud

6:00pm-6:30pm
TEN HD Melbourne
Channel 13

Ben's Menu

3:30pm-4:00pm

Everyday Gourmet with Justine Schofield

4:00pm-4:30pm

The Bold and the Beautiful

4:30pm-5:00pm

TEN Eyewitness News First at Five

5:00pm-6:00pm

Family Feud

6:00pm-6:30pm
TVSN VIC
Channel 14

SBC Beauty

3:30pm-4:30pm

Sleeping Beauty Turquoise

4:30pm-5:30pm

PRAI Beauty

5:30pm-6:30pm
SpreeTV VIC
Channel 15

Extra Pair of Hands

3:30pm-3:58pm

Look, Live & Learn

3:58pm-3:59pm

InStyler

3:59pm-4:00pm

Mini Max

4:00pm-4:28pm

Look, Live & Learn

4:28pm-4:29pm

InStyler

4:29pm-4:30pm

Bowflex Max Trainer

4:30pm-4:58pm

Look, Live & Learn

4:58pm-4:59pm

InStyler

4:59pm-5:00pm

Super Solution

5:00pm-5:28pm

Look, Live & Learn

5:28pm-5:29pm

InStyler

5:29pm-5:30pm

Wonder Core Smart

5:30pm-5:58pm

Look, Live & Learn

5:58pm-5:59pm

InStyler

5:59pm-6:00pm

Bambillo Pillow

6:00pm-6:28pm

Look, Live & Learn

6:28pm-6:29pm

InStyler

6:29pm-6:30pm
ABC2 / KIDS VIC
Channel 22

Play School

3:30pm-4:00pm

Bananas in Pyjamas

4:00pm-4:12pm

The Clangers

4:12pm-4:24pm

Mister Maker Around the World

4:24pm-4:48pm

Timmy Time

4:48pm-4:59pm

Tree Fu Tom

4:59pm-5:24pm

The Hive

5:24pm-5:34pm

Hey Duggee

5:34pm-5:42pm

Peppa Pig

5:42pm-5:49pm

Go Jetters

5:49pm-6:03pm

Peg+Cat

6:03pm-6:15pm

Peter Rabbit

6:15pm-6:28pm

Octonauts

6:28pm-6:39pm
ABC3 Vic
Channel 23

Vic the Viking

3:27pm-3:39pm

Sea Princesses

3:39pm-3:52pm

Shaun the Sheep

3:52pm-3:59pm

Scream Street

3:59pm-4:11pm

Odd Squad

4:11pm-4:34pm

Studio 3

4:34pm-4:37pm

Endangered Species

4:37pm-4:48pm

Danger Mouse

4:48pm-5:02pm

Camp Lakebottom

5:02pm-5:14pm

The Penguins of Madagascar

5:14pm-5:37pm

BtN Newsbreak

5:37pm-5:49pm

Good Game SP

5:49pm-6:17pm

So Awkward

6:17pm-6:50pm
ABC News 24 Victoria
Channel 24

ABC News Afternoons

3:00pm-4:00pm

ABC News Afternoons with The Business

4:00pm-5:00pm

ABC News Afternoons with Grandstand

5:00pm-6:00pm

ABC News Evenings

6:00pm-6:30pm
SBS HD Melbourne
Channel 30

Luke Nguyen's Greater Mekong

3:30pm-4:00pm

Luke Nguyen's Greater Mekong

4:00pm-4:30pm

Who Do You Think You Are?

4:30pm-5:30pm

Letters and Numbers

5:30pm-6:00pm

Food Safari

6:00pm-6:30pm
SBS 2 VIC
Channel 32

Armenian News

3:30pm-4:00pm

The Feed

4:00pm-4:30pm

India's Dancing Superstar

4:30pm-5:40pm

House Hazards

5:40pm-6:05pm

Street Genius

6:05pm-6:30pm
Food Network VIC
Channel 33

Chuck's Eat the Street

3:30pm-3:55pm

Best Thing I Ever Ate Bitesize

3:55pm-4:00pm

Trisha's Southern Kitchen

4:00pm-4:30pm

Iron Chef America

4:30pm-5:25pm

Destination Flavour Bitesize

5:25pm-5:30pm

Chopped

5:30pm-6:25pm

Rachel Khoo's Kitchen Notebook Bitesize

6:25pm-6:30pm
NITV VIC
Channel 34

Bushwhacked

3:30pm-4:00pm

Muso Magic Outback Tracks

4:00pm-4:30pm

Kagagi: The Raven

4:30pm-5:00pm

The Mysterious Cities of Gold

5:00pm-5:30pm

Samaqan: Water Stories

5:30pm-6:00pm

Our Songs

6:00pm-6:30pm
Channel 31 Melbourne
Channel 44

Vasili's Garden to Kitchen

3:00pm-4:00pm

Teen Talk

4:00pm-4:30pm

Offbeat

4:30pm-5:00pm

1700

5:00pm-6:00pm

Blinkers Off

6:00pm-6:30pm
7TWO Melbourne
Channel 72

RSPCA Animal Rescue

3:30pm-4:00pm

The Zoo

4:00pm-4:30pm

60 Minute Makeover

4:30pm-5:30pm

60 Minute Makeover

5:30pm-6:30pm
7mate Melbourne
Channel 73

Swamp People

3:30pm-4:30pm

American Restoration

4:30pm-5:00pm

American Restoration

5:00pm-5:30pm

American Pickers

5:30pm-6:30pm
4ME Metro
Channel 74

Mini Max

3:30pm-4:00pm

Shark Rocket Powerhead AH450

4:00pm-4:30pm

Bambillo Mattress Topper

4:30pm-5:00pm

TV Law

5:00pm-5:30pm

Paint Runner

5:30pm-6:00pm

Put Some Colour in Your Life

6:00pm-6:30pm
7flix VIC
Channel 76

I Dream of Jeannie

3:30pm-4:00pm

Who's the Boss?

4:00pm-4:30pm

My Girl

4:30pm-6:30pm
RACING.COM VIC
Channel 78

Racing Live: Bendigo

12:15pm-5:15pm

Raceday Review - Warrnambool

5:15pm-6:00pm

Raceday Review - Bendigo

6:00pm-6:30pm
9HD Melbourne
Channel 90

Nine News Now

3:00pm-4:00pm

Nine Afternoon News

4:00pm-5:30pm

Millionaire Hot Seat

5:30pm-6:00pm

Nine News

6:00pm-7:00pm
9Gem Melbourne
Channel 92

Amazing Medical Stories

3:30pm-4:30pm

Ellen

4:30pm-5:30pm

Gilmore Girls

5:30pm-6:30pm
9Go! Melbourne
Channel 93

Yo-kai Watch

3:30pm-4:00pm

Kids' WB Weekdays

4:00pm-5:00pm

Ben 10: Ultimate Alien

5:00pm-5:30pm

Teen Titans

5:30pm-6:00pm

Regular Show

6:00pm-6:30pm
9Life Melbourne
Channel 94

Getaway

3:30pm-4:00pm

Come Dine with Me

4:00pm-5:00pm

Flip or Flop

5:00pm-5:30pm

Flip or Flop

5:30pm-6:00pm

My First Place

6:00pm-6:30pm
Extra NSW
Channel 95

Bambillo

3:30pm-4:00pm

Powerfit

4:00pm-4:30pm

Mini Max

4:30pm-5:00pm

Transforma Ladders

5:00pm-5:30pm

Bowflex Max Trainer

5:30pm-6:00pm

Paint Runner

6:00pm-6:30pm